Boruta

Kategoria: Galeria ciekawych postaci Opublikowano: poniedziałek, 28 maj 2012 Renata Kuroczycka

Znany z rodzimego folkloru, najbardziej "polski" diabeł.

W starych wierzeniach i podaniach ludowych występuje pod różnymi nazwami, w zależności od miejsc gdzie straszył: błotnik - gdy działał na bagnach; borowik - kiedy widziano go w borze / lesie; rokita, wierzbicki, łoziński - od drzew, w dziuplach których zwykł zamieszkiwać albo krzaków wśród których się chował.

Początkowo przed oczami ludzi pojawiał się najczęściej jako ptak lub zwierz - nachalny, złośliwy i psotny. W XIX wieku nastąpiło uczłowieczenie Boruty, a nawet nadano mu cechy arystokratyczne! Diabeł zaczął się nosić z polska: w kontuszu i przy karabeli. Hulał, pojedynkował się ze szlachtą, brał udział w polowaniach, no i oczywiście strasznie dokuczał, zwłaszcza jeśli się na kogoś uwziął. Sprytem oraz zręcznością dorównywał największym zawadiakom, toteż uchodził za nie lada trudnego przeciwnika. W tym okresie powstały liczne bajki ludowe oraz podania, opisujące awanturnicze przygody Boruty.

Uważany był za strażnika skarbów zamku łęczyckiego. Legenda głosi, że kiedyś nadaremnie próbował zwalić wieżę w Łęczycy. Od tego czasu na murze pozostały ślady jego łap, które i dziś można ponoć zobaczyć.