Ali Baba

Kategoria: Galeria ciekawych postaci Opublikowano: poniedziałek, 23 lipiec 2012 Renata Kuroczycka

Główny bohater jednej z arabskich Baśni 1001 nocy.

Zbiór tych bajek i podań ludowych powstał ok. X wieku, zaś w wersji ostatecznej został ukształtowany na początku wieku XVIII. W tym właśnie czasie baśnie przetłumaczono na język francuski, a potem spopularyzowano w całej Europie.

      W wariancie europejskim bajka nosi tytuł Ali Baba i czterdziestu rozbójników. Temat jest prosty: ubogi drwal przypadkiem obserwuje jak herszt bandy słowami "Sezamie, otwórz się!" otwiera drzwi do ukrytej jaskini ze zrabowanymi skarbami. Po odjeździe rozbójników Ali Baba wypowiada usłyszane hasło i otrzymuje dostęp do wszytkich zbójeckich łupów. Zabiera część skarbów, stając się bogaty. Jego zamożny, nieużty oraz skąpy brat Kasim poznaje tajemnicę prostodusznego drwala. Pragnąc jeszcze bardziej się wzbogadzić, udaje się do kryjówki z łupami. Niestety, oślepiony ogromem skarbów zapomina magicznego hasła i zostaje uwięziony w jaskini (w innym wariancie spostrzega wspaniale zastawiony stół czekający na rozbójników. Zaczyna jeść bez umiaru i staje się zbyt gruby, aby przecisnąć się przez wąskie wejście do jaskini). Herszt bandy odkrywa go w grocie, wydobywa zeznania i każe zabić. Na szczęście zjawia się zaniepokojony długą nieobecnością brata Ali Baba. Sprytnie przekonuje rozbójników, że zanim stracą Kasima warto by najpierw zagarnąć jego bogactwa. Taki pomysł podoba się hersztowi bandy. Ali Baba ofiaruje się doprowadzić zbójców do domu brata. Klucząc wąskimi uliczkami miasta wprowadza całą bandę wprost do budynku więzienia. Następuje happy end - rozbójnicy zostają osądzeni, bracia się godzą, Kasim po swojej przygodzie staje się bardziej ludzki, a Ali Baba rozdziela skarby zbójników wśród biednych ludzi.

      Oryginalna, arabska wersja bajki o Ali Babie różni się nieco od wyżej przedstawionej. W oryginale nosi tytuł Opowieści o Ali Babie, czterdziestu rozbójnikach i niewolnicy Mardżanie. Jej treść jest znacznie bardziej dramatyczna i agresywna niż ta, którą spopularyzowano w Europie. Kasim zostaje poddany torturom i poćwiartowany przez zbójców, a herszt rozpoczyna intensywne poszukiwania jego brata, aby i jemu zamknąć usta. Wymyśla wiele podstępnych sposobów, lecz na szczęście Ali Baba ma wierną niewolnicę Mardżanę, która lojalnie chroni swego pana. Za każdym razem przechytrza herszta zbójnków. W końcu zabija całą bandę, ukrytą w skórzanych bukłakach, zalewając zbójców wrzącą oliwą, zaś herszta przebranego za kupca przebija nożem. Ratuje życie Ali Babie, za co nie oczekuje żadnej nagrody, bo przecież szczęście jej pana jest jej szczęściem. Wydawcy europejscy na wszelki wypadek woleli usunąć te wątki z baśni...