MILLENIUM, Stieg Larsson

Kategoria: Dobra książka Opublikowano: środa, 03 kwiecień 2013 Renata Kuroczycka

Recenzja książki. Unikalna trylogia kryminalna. Akcja toczy się w Szwecji na tle rzeczywistej sytuacji społeczno-politycznej kraju. Autor, z zawodu dziennikarz, po mistrzowsku konstruuje fabułę, wplatając prawdziwe wątki i fakty ze współczesnej historii państwa. Dzięki tym zabiegom utwór staje się bardziej wiarygodny, a opisywane wydarzenia wydają się niemal autentyczne.

 

Cała trylogia liczy łącznie ok. 2200 stron – jest więc du-u-użo do czytania. Co ciekawe, w tych grubaśnych kryminałach razem wziętych można doliczyć się zaledwie paru trupów. Kapitalny pomysł autora polega bowiem nie tyle na stopniowym rozwiązywaniu samej zagadki morderstw, lecz na tajemnicy, która otacza życie głównej bohaterki – Lisbeth Salander. Postać to dziwna i niezwykle intrygująca. Losy tej wyobcowanej ze społeczeństwa, wybitnie inteligentnej młodej dziewczyny z jakichś niepojętych powodów układają się w ciąg mało przyjemnych zdarzeń. Ona sama nigdy nie zdradza swoich sekretów, a jej życiorys zawiera wiele wydarzeń, których nie rozumie i na które nie ma żadnego wpływu... Również główny męski bohater – dziennikarz Mikael Blomkvist, jest nietuzinkową postacią, lecz akurat w jego przypadku wydaje się, że sam sobie uwielbia komplikować życie.

 

Pomimo solidnej objętości trylogię czyta się „na jednym wdechu", naprawdę ciężko się oderwać. Recenzent wie, co mówi, bo połknął trzy tomy w ciągu jednego tygodnia i w tym czasie chodził do pracy permanentnie niewyspany smiley-cool
Tytuły tomów: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet; Dziewczyna, która igrała z ogniem; Zamek z piasku, który runął.
Wydawca: Czarna Owca
Rok: 2009