OPOWIEŚCI NIESAMOWITE, Stefan Grabiński

Kategoria: Dobra książka Opublikowano: poniedziałek, 15 kwiecień 2013 Renata Kuroczycka

Recenzja książki. Zbiór wybranych nowel oraz opowiadań autora żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Ukazują losy ludzi, w życie których wkradło się „coś nie z tej ziemi", jakieś fatum, jakaś tajemnica... Zwyczajna codzienność zostaje w pewnej chwili zakłócona przez dziwne i niezrozumiałe zjawiska.

Wokół bohaterów utworów atmosfera stopniowo się zagęszcza, prowadząc do momentu kulminacyjnego: wielkiej wewnętrznej przemiany lub... zguby. Miejscami akcji są zwykle malutkie miasteczka, zapomniane stacje kolejowe, odludne okolice, opuszczone domy itp. Autor doskonale buduje nastrój grozy i niesamowitości; umiejętnie potęguje napięcie aż do wydarzenia przełomowego. Przy tym wszystko toczy się w zwyczajnej, realistycznej, dobrze znanej rzeczywistości. Finał jednak bywa zupełnie zaskakujący i nie można go przewidzieć.
Współczesnemu czytelnikowi charakter tej prozy może wydawać się zbyt staroświecki i nieco przestylizowany, lecz w żaden sposób nie umniejsza to zalet twórczości pisarza.
Grabiński to jedyny polski autor „horroru paranormalnego". W swoich utworach poruszał tematykę istnienia innych rzeczywistości, życia pozagrobowego, problem obłędu jako opętania, koncepcję energii myśli i jej wpływu na człowieka. Poza licznymi opowiadaniami napisał również kilka powieści, np. Salamandra, Cień Bafometa, Klasztor i morze czy Wyspa Itongo. Był postacią dość tajemniczą – zamknięty w sobie, skryty i zamyślony, obserwujący życie jakby z boku. Niektórzy znajomi podejrzewali go o lekką chorobę psychiczną, inni widzieli w nim „szamana" stojącego na pograniczu świata realnego i nadprzyrodzonego. Nikomu się nie zwierzał, swoje sekrety zabrał ze sobą do grobu.
Tytuły opowiadań w książce, m.in.: Demon ruchu, Ultima Thule, Czerwona Magda, W domu Sary, Kochanka Szamoty, Problemat Czelawy i wiele innych.
Wydawca: Wydawnictwo Literackie, Kraków
Rok wydania: 1975
Ilość stron: 350