TRZECH PANÓW W ŁÓDCE NIE LICZĄC PSA, Jerome K. Jerome

Kategoria: Dobra książka Opublikowano: wtorek, 03 wrzesień 2013 Renata Kuroczycka

Recenzja książki. Humorystyczna opowieść autora o wycieczce po Tamizie wynajętą łódką. Troje przyjaciół postanawia przeżyć "męską" przygodę, organizując spływ rzeką. Kupują zapasy żywności i dla towarzystwa zabierają ze sobą psa.

Akcja toczy się w XIX-wiecznej Anglii. Książka w zabawny sposób opowiada o przygotowaniach do samej podróży oraz jej przebiegu. Trzej panowie (wśród nich sam autor oraz jego pies) płyną po Tamizie, mijając okoliczne wioski i miasteczka. Nocują na łódce lub w pobliskich miejscowościach. To, co widzą i przeżywają, nie zawsze jest zgodne z planem, ani tym bardziej z wymarzoną wizją wycieczki. 

 

Jerome trudnił się pisarstwem zawodowo, a jednak pomimo wielu różnorodnych publikacji (w tym także dramatów), największą sławę zyskało właśnie "Trzech panów...". Po latach twórczości, w przedmowie do jednego z licznych wydań tej powieści zauważył: Napisałem książki, które wydają mi się mądrzejsze i bardziej ucieszne. Ale czytelnicy z uporem widzą we mnie tylko autora "Trzech panów w łódce".

 

Czytając tę pozycję, mamy możność cofnięcia się do czasów Jerome i podglądnięcia stylu życia ówczesnych młodych Londyńczyków. Sam autor wybrał się na wycieczkę zaraz po powrocie ze swojej podróży poślubnej. Potrzebował widocznie dodatkowych wrażeń oraz pobytu w męskim gronie :-)

Sprawny język wraz z sugestywną narracją sprawiają, że książkę czyta się lekko i przyjemnie.

 

Wydawca: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, 1986

Tłumacz: Kazimierz Piotrowski

Ilość stron: 207

Uwaga: Książka zawiera z tyłu dość liczne przypisy, dotyczące mijanych podczas spływu miejscowości oraz różnych ciekawostek historycznych. Warto je czytać, gdyż znacznie poszerzają kontekst opowieści.