MUMINKI, Tove Jansson

Kategoria: Dobra książka Opublikowano: poniedziałek, 07 październik 2013 Renata Kuroczycka

Recenzja książki. Seria opowiadań o malutkich trollach, zamieszkujących bajkową Dolinę Muminków, ulokowaną w jakimś pięknym zakątku Finlandii. Opowieści ilustrowane są przez samą autorkę, która wymyśliła nie tylko przygody, ale i wygląd swoich postaci.

 

Maleńkie trolle mieszkają w okrągłym domku, przypominającym piec kaflowy, który według folkloru skandynawskiego jest tradycyjnym miejscem schronienia tych baśniowych istot. Właściciele domku chętnie i życzliwie przyjmują każdego gościa (wielu z nich mieszka tam całymi tygodniami!), a wszystkie przygody zawsze kończą się szczęśliwie.
Pomimo bajkowej konwencji opowieści o Muminkach są mocno „życiowe". Opowiadają o przyjaźni, miłości i zaufaniu - uczuciach, jakimi darzy się swoją rodzinę i wypróbowanych przyjaciół. Niektóre historie (zwłaszcza z cyklu „opowiadania z Doliny Muminków) wydają się być napisane bardziej dla dorosłych niż dla dzieci. Pod warstwą baśni kryją się bowiem całkiem poważne przemyślenia o ludzkich lękach, słabościach i tęsknotach.
Fantastyczna, ponadczasowa lektura rodzinna. Najmłodsi znajdą w niej opisy zabawnych i niezwykłych przygód, rodzice - garść mądrych, życiowych spostrzeżeń...

 

Ciekawostki: w fińskim mieście Tampere urządzono specjalne muzeum Muminków, gdzie można zobaczyć zbudowany według opisu z książki okrągły domek trolli. Powstał też park rozrywki „Dolina Muminków". Na rynku można również kupić klocki i zabawki nawiązujące do muminkowych przygód. Mali bohaterowie są także postaciami chętnie wykorzystywanymi w komiksach, sztukach teatralnych, słuchowiskach radiowych oraz materiałach pedagogicznych do nauczania dzieci. Liczy się, że opowiadania o Muminkach zostały przetłumaczone i opublikowane w ponad trzydziestu krajach świata.

 

Na serię składają się książki: Małe trolle i duża powódź, Kometa nad Doliną Muminków, W Dolinie Muminków, Pamiętniki Tatusia Muminka, Lato Muminków, Zima Muminków, Opowiadania z Doliny Muminków, Tatuś Muminka i morze, Dolina Muminków w listopadzie.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia (opowiadania wydano zarówno w kilku małych książeczkach, jak i zbiorczo w dwóch dużych tomach).