TAKSIM, Andrzej Stasiuk

Kategoria: Dobra książka Opublikowano: piątek, 10 lipiec 2015 Renata Kuroczycka

Recenzja książki. Zdecydowanie powieść NASTROJU. Żal i tęsknota za tym, co minęło oraz wszechobecna dekadencja tworzą główny „klimat" opowiadanych historii.

 

Narratorem jest milczek Paweł, który w ramach pracy dorywczej jeździ jako szofer ze sporo starszym od siebie Władkiem, handlując używanymi ciuchami na bazarach Europy Środkowo-Wschodniej. Kiedyś tego typu interes przynosił Władkowi dochody, ale w nowych warunkach globalizacji i zalewu taniej chińszczyzny jest już tylko wspomnieniem dawnych zysków. Bohaterowie podróżują nocami, w dzień zaś instalują się na prowincjonalnych targowiskach. Następnie ruszają dalej w trasę, błądzą, tankują na delirycznych stacyjkach, słuchają historii opowiadanych przez handlarzy i sami opowiadają to, co przytrafiło im się w życiu (w tych "męskich rozmowach" sporo jest wulgaryzmów).
Wraz z kolejnymi etapami podróży leniwie tocząca się akcja ulega zagęszczeniu. Następują nieprzewidziane wydarzenia, które zmieniają początkowe plany objazdowe.

 

Talent gawędziarski autora sprawia, że powieść powolutku i niepostrzeżenie wciąga czytelnika w  świat bohaterów, którzy obserwując otaczającą ich rzeczywistość, twierdzą zgodnie: kiedyś było znośnie, a teraz jest do d..... I oto dzieje się rzecz przedziwna - im dalej zagłębiamy się w powieść, tym bardziej zaczynamy zgadzać z jej bohaterami! Stopniowo acz nieubłaganie pogrążamy się w nastroju nieutulonej melancholii. Ech, rzucił by człowiek to wszystko i wyjechał na Karaiby...

Uwaga więc: nie należy czytać tej książki w zimne, szare, deszczowe wieczory. Efekt depresji murowany. Ale i tak warto :-)

 

Wydawnictwo Czarne

Rok wydania: 2009
Ilość stron: 324