Po co nam aparat fotograficzny

Kategoria: Fotografia dla każdego Opublikowano: piątek, 06 luty 2015 Super User

Co jakiś czas niemal każdy staje przed decyzją zakupu nowego aparatu fotograficznego. Częścią nabywców kieruje chęć posiadania lepszego sprzętu, część zaś zostaje do tego zmuszona awarią dotychczasowego urządzenia bądź zamierza kupić aparat na prezent. Jak się rozeznać, który model będzie dla nas najlepszy?

 

Po podjęciu decyzji o zakupie udajemy się do sklepu i stajemy przed półką z napisem „Aparaty i akcesoria foto”. Oczom naszym ukazuje się cały szereg sprzętów, a przy każdym figuruje etykieta reklamowa z pokaźną listą symboli oraz oznaczeń, co dany aparat potrafi. Niestety, większość tych opisów jest dla nas równie zrozumiała jak tekst w języku suahili.
W niniejszym dziale postaramy się w sposób możliwie jasny, a przy tym dokładny, przedstawić opis sprzętu fotograficznego, jaki możemy spotkać w sklepie czy na stronach internetowych. Jeśli jednak ktoś spodziewa się, że polecimy konkretny model – od razu może skończyć czytanie. Technologia zmienia się zbyt szybko, abyśmy mogli udzielić takich informacji; czasem wystarczy parę miesięcy, by na rynku fotograficznym pojawiła się kolejna nowość. Nie zaproponujemy więc żadnego wybranego urządzenia. Za to, w myśl chińskiego przysłowia, spróbujemy podarować wędkę zamiast ryby. Po prostu krok po kroku prześledzimy z czego zbudowany jest aparat oraz jakimi najważniejszymi parametrami się charakteryzuje. Jednym słowem, wyjaśnimy jak rozumieć napisy na etykietach sprzętu i czym się kierować przy jego wyborze. Każdy kupujący, uzbrojony w taką wiedzę, będzie potrafił sam zdecydować, jakich funkcji poszukuje w aparacie i ocenić, który model jest najbliższy jego wymaganiom.

Ponieważ temat jest bardzo szeroki, materiał został podzielony na odcinki, z których każdy prezentuje oddzielne zagadnienie.

 

Zaczniemy od rzeczy najbardziej podstawowej, czyli od postawienia pytania czy aparat fotograficzny jest nam w ogóle potrzebny? Obecnie niemal wszystkie telefony komórkowe pozwalają na wykonanie zdjęcia, a niektóre lepsze modele mają wbudowane naprawdę dobre urządzenia rejestrujące obraz. Jeśli jedyne fotki, jakie wykonujemy, to imprezy rodzinne, wakacje, wycieczki, ciekawe wydarzenia towarzyskie itp. – wówczas szkoda czasu i pieniędzy na rozglądanie się za profesjonalnym sprzętem fotograficznym. Większość popularnych komórek (oraz, oczywiście, smartfony) ma na tyle porządne aparaty, że wykonane nimi zdjęcia można spokojnie wstawiać do Internetu czy nawet drukować do formatu A4, aby stworzyć z nich tradycyjny, papierowy album. Przy okazji komórka ma tę zaletę, że zwykle zawsze mamy ją przy sobie. Jeżeli więc nie zamierzamy na poważnie zająć się fotografiką, taki „telefoniczny aparat” do robienia bieżących zdjęć w zupełności wystarcza.
Jeśli zaś pragniemy stać się „profesjonalnymi amatorami”, czyli uczynić z fotografowania rodzaj naszego hobby, wówczas faktycznie warto rozejrzeć się za sprzętem nieco bardziej zaawansowanym technologicznie. Tą tematyką zajmiemy się w kolejnych odcinkach.