Problem ze spadkiem

Kategoria: Trenuj mózg Opublikowano: czwartek, 10 maj 2012 Tomasz Zaloudik

Zagadka logiczna: pewien rolnik posiadał stado krów. Po swojej śmierci zapisał je swoim trzem synom.

Majątek został podzielony w następujący sposób: najstarszy syn miał otrzymać połowę stada, średni trzecią część, a najmłodszemu miała przypaść w udziale dziewiąta część ojcowizny. Synowie bardzo się ucieszyli. Po przeliczeniu stada okazało się, ze liczy ono 17 krów i nie można podzielić go zgodnie z wolą ojca bez zabijania zwierząt.
Jak synowie powinni podzielić stado?

{slider=Rozwiązanie}

Rozwiązanie.

Cała trójka postanowiła pójść do miejscowego mędrca, który po chwili zastanowienia powiedział im, żeby pożyczyli od sąsiada jedną krowę i podzielili stado liczące 18-cie zwierząt. Tak też zrobili. Najstarszy dostał 9 krów, średni 6, a najmłodszemu dostały się 2 krowy. Po podziale okazało się, że została im jedna krowa, którą oddali sąsiadowi. Dodatkowo okazało się, że każdy z nich otrzymał więcej niż zapisał mu ojciec w spadku. Najstarszy otrzymał o pół krowy więcej niż wynikało zapisu w testamencie. Średni o trzecią część więcej, a najmłodszy o dziewiątą część krowy więcej niż należało mu się w spadku.

{/slider}

{slider=Wyjaśnienie}

Wyjaśnienie.

Na początku należy zauważyć, że ojciec dzieląc stado nie uwzględnił go całego, ponieważ
1/2 + 1/3 + 1/9 = 17/18
Pozostała 1/18 stada, która nie była uwzględniona w testamencie. Dodatkowo liczby 2, 3, 9 są dzielnikami liczby 18, więc dołożenie dodatkowej krowy pozwoliło podzielić stado bez zabijania zwierząt, a że ojciec nie uwzględnił 1/18 swojego stada – mogli oddać pożyczone zwierzę sąsiadowi.

{/slider}