Nastawienie zegara

Kategoria: Trenuj mózg Opublikowano: czwartek, 26 lipiec 2012 Super User

Zagadka logiczna: Mojemu dziadkowi zepsuł się zegar stojący w pokoju.

Po kilku dniach został przywieziony od zegarmistrza. Niestety były to czasy gdy nie każdy miał zegarek na ręce (o telefonach komórkowych nie wspominając). Zegary były zbyt ciężkie i duże by przenieść je do kolegi i nastawić. Mój dziadek wiedział, że u jego znajomego zegary chodzą dokładnie. Niestety oboje nie posiadali telefonów, ani przenośnych zegarków. W jaki sposób mój dziadek poradził sobie z poprawnym ustawieniem swojego czasomierza?

{slider=Rozwiązanie}
Rozwiązanie. Ustawił swój zegar w domu na dowolną godzinę i zapamiętał ją (nazwijmy ją „A”). Spacerkiem przeszedł do znajomego i zaraz po przyjściu zapamiętał godzinę (powiedzmy „B”). Oboje postanowili wypić kawę i porozmawiać chwilkę. Przed wyjściem mój dziadek znów zapamiętał godzinę jaką wskazywał zegar u znajomego („C”). Wracając do domu dziadek starał się iść w tym samym tempie w jakim szedł do znajomego. Tuż po wejściu do swojego domu zapamiętał godzinę (D). I po minucie obliczeń jego zegar wskazywał właściwą godzinę.

{/slider}

{slider=Wyjaśnienie}
Wyjaśnienie. Jeśli od D odejmiemy A to otrzymamy czas jaki dziadek był poza domem, a jeśli od C odejmiemy B to otrzymamy czas jaki dziadek spędził u znajomego. Jeśli od czasu D-A odejmiemy C-B to otrzymamy czas spaceru do i od znajomego. Po podzieleniu tego czasu na pół będziemy mieli czas podróży w jedną stronę. Wystarczy teraz do C dodać czas podróży w jedną stronę oraz, powiedzmy, minutę na obliczenia i mamy dokładny czas.

{/slider}