Mama, córki i kasztany

Kategoria: Trenuj mózg Opublikowano: środa, 31 październik 2012 Tomasz Zaloudik

Zagadka logiczna: Mama z czterema córkami poszły wrześniowego popołudnia poszukać kasztanów.

Po pewnym czasie mama usiadła i przeliczyła kasztany okazało się, że znalazła ich 45. Chwile później przybiegły córki, które zajęte zabawą nie znalazły nic. Poprosiły więc mamę, która rozdzieliła całą swoją zdobycz między dzieci. Zaznaczyła jednak, że muszą wrócić i spróbować znaleźć samemu jeszcze kilka sztuk. Tak też zrobiły. Pierwsza dziewczynka faktycznie znalazła jeszcze 3 kasztany, natomiast druga zgubiła 3. Trzecia z kolei znalazła tyle ile dostała, a czwarta zgubiła połowę otrzymanych od mamy kasztanów. Po powrocie do domu okazało się, że wszystkie dziewczynki posiadają po tyle samo kasztanów. Jak mama rozdzieliła kasztany miedzy córki i ile ich dziewczynki posiadały po powrocie do domu?

{slider=Rozwiązanie}

Rozwiązanie:

Na wstępie należy zauważyć, że trzecia córka dostała najmniej, gdyż musiała nazbierać drugie tyle by zrównać się z siostrami. Powiedzmy, że wszystkie kasztany jakie dostała od mamy mieściły się w garści i taką jednostką będziemy się dalej posługiwać. Tak więc córki przyniosły do domu po 2 garście kasztanów. Czwarta siostra zgubiła połowę kasztanów, więc dostała od mamy 4 garście. Pierwsza znalazła 3 kasztany, czyli otrzymała 2 garście bez trzech kasztanów. Druga natomiast zgubiła 3 kasztany, tak więc by w domu miała tyle co siostry, musiała dostać 2 garście i 3 kasztany.

Dodajmy razem wszystkie kasztany: 2 garście bez 3 kasztanów + 2 garście i 3 kasztany + 1 garść + 4 garście. Mamy więc 9 pełnych garści. Pamiętamy, że mama znalazła 45 kasztanów, czyli w jedna garść to 5 kasztanów (45 podzielone na 9). Zamieńmy naszą tymczasową jednostkę „garść” na kasztany. Pierwsza siostra dostała 8 kasztanów, druga - 12, trzecia - 5, a czwarta - 20 szt. Każda z dziewczynek w domu miała po 10 kasztanów.

{/slider}