Podział kanapek

Kategoria: Trenuj mózg Opublikowano: czwartek, 14 luty 2013 Super User

Zadanie logiczne: Dwaj koledzy, Marek i Tomek, udali się na górską wycieczkę. Pod wieczór spotkali zagubionego turystę, który poprosił ich o poratowanie jakimś jedzeniem.

Obaj koledzy również zgłodnieli, więc przy okazji postanowili zatrzymać się na posiłek. Każdy wyciągnął z plecaka swoje kanapki. Marek miał 9, a Tomek 7. W trójkę zjedli całość zapasów, każdy taką samą ilość kanapek. Turysta podziękował, i postanowił się odwdzięczyć, dając chłopakom trochę pieniędzy. Obaj koledzy otrzymali łącznie 16 złotych. Idąc do schroniska zastanawiali się jak sprawiedliwie podzielić tę kwotę. Marek wycenił kanapki po 1 zł, czyli dla siebie chciał 9 zł, więc Tomkowi zostałoby 7 zł. Tomek miał jednak inny pomysł na podział nagrody: skoro obaj pomogli turyście, to powinni podzielić się pieniędzmi po połowie. Który z chłopaków miał rację?
{slider=Rozwiązanie}
Rozwiązanie:
Po dotarciu do schroniska koledzy postanowili poradzić się zaprzyjaźnionego górala, który znany był w okolicy z mądrego rozstrzygania sporów. Baca wysłuchał opowiadania chłopaków i stwierdził, że obaj się mylą. Podział powinien być adekwatny do tego, w jakim stopniu każdy z kolegów wspomógł spotkanego turystę. Góral zaproponował inne rozliczenie: gdyby podzielić każdą z kanapek na trzy części, wówczas każdy z uczestnik posiłku otrzymałby jedną taką część. Ze wszystkich kanapek (9+7=16) wyszło 48 części (3 x 16). Tak więc na każdego jedzącego przypadało po 16 cząstek. Tomek miał 7 kanapek, czyli wyszło z nich 21 części (7 x 3). Jeśli sam zjadł 16, to turysta dostał 5. Natomiast Marek miał 9 kanapek, czyli 27 części (9 x 3). Po odliczeniu 16 cząstek, turysta zjadł zatem pozostałe 11. Aby było sprawiedliwie Tomek powinien więc otrzymać 5 złotych, a Marek 11 zł.
{/slider}