Cukier w kuchni - rodzaje

Kategoria: Dietetyka Opublikowano: poniedziałek, 06 sierpień 2012 Renata Kuroczycka

PierwszÄ… substancjÄ… sÅ‚adzÄ…cÄ…, jakÄ… poznaÅ‚ czÅ‚owiek byÅ‚ miód z leÅ›nych pszczelich barci. Europejczycy sÅ‚odzili miodem napoje i potrawy aż do poÅ‚owy XIX wieku, dopóki nie upowszechniÅ‚ siÄ™ cukier pozyskiwany z buraków cukrowych. W Indiach już od 3 tysiÄ…clecia p.n.e. wykorzystywano trzcinÄ™ cukrowÄ…. We współczesnej można używać kilku rodzajów cukru. Do najpopularniejszych należą cukier buraczny, trzcinowy, drzewny, owocowy oraz cukier ze stewii.

 

CUKIER BURACZANY I TRZCINOWY

Cukier trzcinowy często uważany jest za zdrowszy od buraczanego. Tymczasem jedyną róznicę pomiędzy nimi stanowi pochodzenie z dwóch różnych roślin. Nie ma znaczenia czy sacharoza została pozyskana z trzciny, czy z buraka - w obu przypadkach jest taka sama i posiada identyczne właściwości.

Do użytku domowego dostÄ™pne sÄ… trzy główne rodzaje cukru trzcinowego i buraczanego: biaÅ‚y, nierafinowany oraz brÄ…zowy. W trakcie procesu produkcji sok z buraków bÄ…dź trzciny zostaje dwukrotnie oczyszczony - w ten sposób uzyskuje siÄ™ cukier biaÅ‚y. Po oczyszczeniu można poddać sacharozÄ™ kolejnym procesom (odwirowania, krystalizacji i suszenia), w wyniku czego otrzymuje siÄ™ cukier zwany nierafinowanym, o jasnobrÄ…zowym kolorze. Cukier brÄ…zowy powstaje przez dodanie  do cukru biaÅ‚ego wczeÅ›niej usuniÄ™tej melasy i ponowne osuszenie kryształów. Nie jest to już czysta sacharoza, gdyż zawiera np. żelazo, wapÅ„, magnez czy potas, jednak w Å›ladowych iloÅ›ciach.

Pod względem kaloryczności cukier biały niewiele różni się od brązowego: 100 g brązowego cukru zawiera 373 cal, białego - 396 cal.

 

CUKIER DRZEWNY

Najpopularniejsze rodzaje to: palmowy, klonowy i brzozowy.

     Cukier palmowy pawstaje z soku kwiatów palmy daktylowej lub kokosowej. Sprzedawany jest w postaci maÅ‚ych bryÅ‚ek, które kruszy siÄ™ i rozgniata (np. w moździerzu). Ma bardzo delikatny smak podobny do karmelu. Doskonale pasuje do ciast i deserów oraz sÅ‚odzenia kawy czy herbaty, dziÄ™ki czemu napoje te nabierajÄ… oryginalnego, egzotycznego smaku. Nadaje siÄ™ do doprawiania zup, szaszÅ‚yków, potraw z curry, a także dressingów, dipów i daÅ„ z makaronem lub ryżem. Cukier palmowy posiada Å›redni indeks glikemiczny. Można go wiÄ™c używać zamiast biaÅ‚ego cukru, gdyż poza dodatkowymi wartoÅ›ciami odżywczymi mniej wpÅ‚ywa na powstawanie otyÅ‚oÅ›ci.

  Cukier klonowy sprzedawany jest głównie w postaci częściowo rafinowanego syropu klonowego, uzyskanego w wyniku dÅ‚ugotrwaÅ‚ego procesu odparowania sÅ‚odkiej żywicy klonów. Jest dwa razy sÅ‚odszy od zwyczajnego cukru rafinowanego i zawiera gÅ‚ownie sacharoże oraz glukozÄ™ (90% cukrozy). Ma jasnobrÄ…zowy kolor, a także charakterystyczny klonowy aromat i smak. Doskonale zastÄ™puje inne produkty sÅ‚odzÄ…ce. Niezwykle pożywny dodatek do naleÅ›ników, wafli oraz ciast.

    Cukier brzozowy (ksylitol) pozyskuje siÄ™ z drewna brzozy, jednak wystÄ™puje on w przyrodzie dość powszechnie, choć w maÅ‚ych iloÅ›ciach. Można go znaleźć w niektórych owocach, jagodach, grzybach, warzywach, kolbach kukurydzy itp. WyglÄ…da i smakuje jak zwykÅ‚y cukier, ale posiada zupeÅ‚nie inne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci: daje odczyn zasadowy (a nie kwasowy, jak tradycyjny cukier), niszczy grzyby i bakterie, jest niskokaloryczny, ma 75% mniej wÄ™glowodanów, czternastokrotnie mniejszy indeks glikemiczny, uÅ‚atwia wchÅ‚anianie wapnia z pokarmu, a także wpÅ‚ywa na zmniejszenie infekcji dróg oddechowych. W skandynawii podawany jest dzieciom jako Å›rodek zapobiegajÄ…cy rozwojowi próchnicy zÄ™bów. Do diety powinien być wprowadzany stoponiowo, zaczynajÄ…c od maÅ‚ych dawek, aby przyzwyczaić organizm. Pod wzglÄ™dem kulinarnym ksylitol ma takie samo wszechstronne zastosowanie jak cukier buraczany.

 

CUKIER OWOCOWY

Inaczej fruktoza. Pozyskuje się ją z owoców, choć występuje także w miodzie, melasie, syropie kukurydzianym oraz nektarze kwiatów. Wygląda jak biały proszek i jest znacznie słodsza od sacharozy, dzięki czemu podczas słodzenia potraw czy napojów zużywa się jej dużo mniej niż standardowego cukru. Fruktoza ma niski indeks glikemiczny i wchałania się powoli, toteż może być używana przez diabetyków. Posiada wszechstronne zastosowanie kulinarne.

 

STEWIA

Pochodzi z Paragwaju, gdzie używana jest już od stuleci. RoÅ›lina 30-razy sÅ‚odsza od klasycznego cukru. Jedna Å‚yżeczka sproszkowanych liÅ›ci stewii odpowiada szklance cukru buraczanego. Praktycznie nie zawiera kalorii, a wiÄ™c nie przyczynia siÄ™ do otyÅ‚oÅ›ci. W przeciwieÅ„stwie do wielu sztucznych sÅ‚odzików stewia jest odporna na wysokie temperatury (ok. 200 st. C), nadaje siÄ™ wiÄ™c do gotowania i pieczenia (dziaÅ‚anie bakteriobójcze sprawia jednak, że posÅ‚odzone niÄ… ciasto drożdżowe nie uroÅ›nie). Nie podnosi poziomu glukozy we krwi i może być używana przez diabetyków. Nie powoduje próchnicy zÄ™bów, a wrÄ™cz przeciwnie – dziaÅ‚a bakteriobójczo i grzybobójczo.

Badania dowiodły, że stewia jest nie tylko doskonałym słodzikiem, lecz wspomaga także leczenie wielu chorób, np. można ją wykorzystać w terapii pacjentów z nadciśnieniem, hamuje również wzrost płytki nazębnej. Liście stewii zawierają różne witaminy oraz składniki mineralne: witaminy A i C, rutynę, cynk, magnez, żelazo.

Poza swoją ojczyzną stewia jest bardzo popularna w Japonii, Chinach i Ameryce Środkowej. Obecne na polskim rynku słodziki z tej rośliny są jeszcze drogie, ale można je już kupić.