Koper w kuchni
Jedna z najstarszych i najbardziej uniwersalnych roślin przyprawowych, używana już w starożytnym Egipcie, Rzymie oraz Grecji. Koper stosuje się w kuchniach niemal wszystkich krajów europejskich, azjatyckich i amerykańskich. W Polsce znany jest od czasów królowej Bony.
Wiele narodów przypisywało mu magiczną moc – jego ziele chroniło przed czarami i urokami, a także dodawało siły temu, kto go nosił przy sobie. W średniowieczu panny młode, idąc do ślubu, wkładały gałązki lub nasiona kopru do swoich pantofelków, co miało im zapewnić odpowiednią pozycję i szacunek w nowym domu.
W medycynie naturalnej koper stosowany jest przy niestrawności, jak również w zaburzeniach żołądkowych, działając przeciwskurczowo i hamując nadmierną fermentację jelitową (zaleca się go w przypadku kolki żołądkowej oraz jelitowej). Łagodzi nadkwasotę, a także likwiduje wzdęcia (wiatropędny!). Ponadto działa uspokajająco w przypadku bezsenności. Pobudza również wydzielanie mleka u kobiet karmiących piersią. Żucie nasion kopru jest starym sposobem na usunięcie przykrego zapachu z ust.
Zupa koperkowa
1,5 litra wywaru z kości i warzyw, 2 pęczki koperku, 5-6 ziemniaków, 1/2 szklanki śmietany, 1-2 łyżki mąki, sól, pieprz, ew. przyprawa do zup.
Opłukany koperek drobno posiekać. Obrane ziemniaki pokroić w kostkę, zalać wrzącym wywarem i ugotować do miękkości. Następnie dodać koperek oraz wymieszaną z mąką śmietanę. Zupę chwilę gotować na niewielkim ogniu, po czym doprawić do smaku.
Dip koperkowy
3/4 szklanki majonezu, 1/4 szklanki mleka lub jogurtu naturalnego, 1 pęczek koperku, 2 łyżki śmietany, 2 łyżki musztardy, sól, pieprz, papryka mielona, cukier, ew. przyprawa do zup.
Majonez połączyć z mlekiem lub jogurtem. Dodać opłukany, drobno posiekany koperek, śmietanę oraz musztardę. Całość wymieszać i doprawić do smaku. Dip można podawać do niemal wszystkich potraw mięsnych.