Zakres badań dla kobiet w wieku 50 lat i więcej

Kategoria: Profilaktyka Opublikowano: poniedziałek, 26 marzec 2012 Izabela Zaloudik

W życiu zwykle jest to okres „babciowania” ale i „wolności”. Mamy więcej czasu dla nas samych, a laboratoria oferują nam spory wachlarz bezpłatnych usług w zakresie profilaktyki, dlatego nie mamy wymówek aby dbać, w dalszym ciągu, o nasze kochane zdrowie.

Dla Kobiety jest to czas rozkwitu, odświeżenia, szukania nowych zainteresowań, pasji.
Opisujemy wybrany zakres podstawowych i dodatkowych badań, z uwzględnieniem wieku, w którym powinniśmy się im poddać (zawsze po konsultacji z lekarzem), aby żyć ze świadomością stanu zdrowia i dla zwrócenia uwagi na sprawy istotne. Warto również posiąść wiedzę w tym zakresie dla naszych najbliższych. Kobieta po 50-ce i więcej

 

  • Badania podstawowe: mamy je w jednym paluszku (dla przypomnienia zapraszamy do artykułu opisującego 30-lat lub 40-lat), i niech nas nie uśpi dobry stan zdrowia, ale pamiętajmy o regularności wizyt u lekarza. Zapytajmy również o inne, dodatkowe badania;
  • dodatkowe badania do wykonania: poziom hormonów tarczycy (raz w roku); badanie gęstości kości (osteoporoza); EKG (co rok); USG piersi i jamy brzusznej (co 2-3 lata); badanie słuchu (co dwa lata); wizyta u diabetologa (problemy z żywieniem); badanie per rectum.

 

Zapamiętajmy - żyjmy długie lata w zdrowiu, cieszmy się dobrą kondycją ciała i umysłu, bez poczucia, że coś nas ominęło, bo zaniedbania profilaktyki pokrzyżowały nam plany. Każdy wiek jest dobry aby pomyśleć o profilaktyce zdrowotnej, ale im wcześniej tym lepiej.

Zaszczepmy nawyk dbania o zdrowie w naszych rodzinach. W dzisiejszych czasach, gdy średni wiek życia ciągle się wydłuża, pożądanym zjawiskiem jest dobre zdrowie do późnych, srebrnych lat naszego życia.