Aromaterapia

Kategoria: Terapie naturalne Opublikowano: czwartek, 19 kwiecień 2012 Renata Kuroczycka

Aromaterapia, czyli leczenie zapachem. Bardzo przyjemny rodzaj terapii naturalnej, działającej na dwóch poziomach: ducha i ciała.

Od dawna wiadomo, że zapachy mają wpływ na naszą psychikę i samopoczucie. Wiele zdarzeń z życia jest dla nas nierozerwalnie związanych z jakimiś aromatami. Czasem wystarczy zamknąć oczy i powąchać perfumy o naturalnej kwiatowej kompozycji, aby natychmiast przenieść się w pamięci do wakacji, kiedy byliśmy szczęśliwi i tak właśnie pachniała rozgrzana słońcem łąka... Z kolei zapach lasu może przywołać wspomnienie jakiegoś miłego spaceru czy udanego grzybobrania, a woń mokrych liści potrafi nam przynieść skojarzenie z jesienią. 

 

Aromaterapia znana jest medycynie ludowej od tysięcy lat. Dla współczesnej cywilizacji "odkrył"  ją francuski chemik, który badał olejki eteryczne i zauważył ich silne działanie. W praktyce terapia ta polega na wykorzystaniu leczniczych właściwości olejków zawartych w kwiatach, listkach, owocach i innych częściach roślin. Po odpowiednim rozcieńczeniu można je stosować w formie inhalacji, kąpieli, masażu, kompresów, płukanek itp. W ten sposób - poprzez układ oddechowy lub skórę - do organizmu człowieka wprowadzone zostają czynne biologicznie substancje zapachowe, wspomagające leczenie. Ponieważ olejki eteryczne posiadają zbadane działanie antyseptyczne, można wykorzystywać je jako środki wspomagające w kuracji antybiotykowej. Skuteczne bywają także samodzielnie, jeśli choroba jest w początkowym stadium - wówczas odpowiedni dobór oraz właściwa aplikacja olejków mogą zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

 

Jako że aromaterapia działa na poziomie duchowo-fizycznym, warto skompletować taką kolekcję olejków zapachowych, które nie tylko będą leczyć i wspomagać nasze ciało, ale także przypominać nam szczęśliwe wydarzenia lub kojarzyć się z jakimś marzeniem (np. zapach "morski" może odzwierciedlać nasze pragnienie rejsu żaglowcem). Jeśli aromat wąchamy z przyjemnością, wtedy jego działanie jest znacznie skuteczniejsze. "Duchowe" działanie aromaterapii poprawia ogólną kondycję orgaznizmu, odstresowywuje i pobudza naturalne siły odpornościowe.

 

Ważne: przy zakupie olejków należy zwrócić szczególną uwagę czy jest to naturalny olejek zapachowy czy po prostu olejek zapachowy. Są to bowiem dwa różne produkty, o odmiennych właściwościach i przeznaczeniu.