ABC terapii naturalnych

Kategoria: Terapie naturalne Opublikowano: piątek, 20 kwiecień 2012 Renata Kuroczycka

Terapie naturalne zaliczane są do tzw. medycyny niekonwencjonalnej, alternatywnej lub tradycyjnej. W największym uproszczeniu polegają na poszukiwaniu naturalnych metod likwidacji dolegliwości, bez użycia "chemicznych pigułek".

Wykorzystują zdolność wszystkich żywych organizmów do samoregeneracji. W związku z tym opierają się głównie na naszych wewnętrznych siłach, poszukując sposobów pobudzenia procesów samoleczeniczych. W praktyce nie leczą konkretnej choroby, lecz mobilizują układ odpornościowy do samodzielnej walki z czynnikami chorobotwórczymi. Bardzo często terapie te zorientowane są na jednoczesne leczenie ciała i duszy (psychiki), mają więc oddziaływanie całościowe. Zwykle nie dają tak szybkich rezultatów jak standardowe lekarstwa (czasem nawet dość długo trzeba czekać na pierwsze efekty), ale za to ich działanie jest trwałe i przyjazne dla ogranizmu.

 

Terapie naturalne posiadają zarówno wrogów (zazwyczaj wśród lekarzy), jak i entuzjastów. Osoby nastawione niechętnie podkreślają nienaukowe podejście tych metod, brak odpowiednich badań potwierdzających ich skuteczność oraz zbytnią "ezoteryczność". Trzeba przyznać, że jest w tym sporo racji. Niektóre z terapii naturalnych sprawiają wrażenie jakichś rytuałów magicznych, co oczywiście może silnie oddziaływać na psychikę, ale niekoniecznie leczyć. Niemniej nie należy z góry odrzucać całej medycyny alternatywnej, gdyż poszczególne jej sektory istnieją już od tysiącleci i stanowią część naszego codziennego życia. Z całą pewnością każdy z nas zetkął się z jakąś formą tarapii naturalnej. Picie mleka z miodem przy przeziębieniu, płukanie chorego gardła szałwią czy okłady z kefiru na poparzoną przez słońce skórę - zaliczane są właśnie do alternatywnej medycyny tradycyjnej, czyli opartej na doświadczeniu wielu pokoleń. Są oczywiście choroby, które muszą być leczone przez medycynę konwencjonalną, jednak bardzo wiele dolegliwości można z powodzeniem zlikwidować przy pomocy metod naturalnych. We współczesnym świecie chemia jest wszechobecna: w jedzeniu, napojach, środkach czystości, ubraniach... Czasem więc warto odwołać się do wiedzy naszych brababek i uczynić swoje życie bardziej zgodnym z naturą.

 

Najczęściej spotykane terapie naturalne:

Apiterapia - leczenie produktami pochodzenia pszczelego (miód, propolis itp.)

Animalterapia - leczenie przy współudziale zwierząt (np. psy - dogoterapia, konie - hipoterapia)

Aromaterapia - leczenie zapachami

Aquaterapia - leczenie z wykorzystaniem wody

Bioenergoterapia - leczenie za pomocą energii biologicznej

Chromoterapia - leczenie kolorami i barwami

Dietoterapia - leczenie jedzeniem oraz głodówką

Fitoterapia - ziołolecznictwo, leczenie roślinami i preparatami roślinnymi

Hipnoterapia - leczenie hipnozą

Homeopatia - leczenie "podobnego podobnym" na bazie silnie rozcieńczonych substancji

Ergoterapia - terapia zajęciowa (szycie, wycinanie, malowanie itp.)

Litoterapia - leczenie kryształami (kamieniami)

Magnetoterapia - leczenie za pomocą magnesów

Muzykoterapia - leczenie muzyką

Refleksoterapia - leczenie za pomocą stymulacji biologicznie aktywnych punktów na ciele człowieka (akupunktura - igły, akupresura - mazsaż stóp itp.)

Sylwoterapia - leczenie poprzez kontakt z lasem i przyrodą

Tai Chi - terapia ruchowa, stabilizująca wewnętrzną energię

Urynoterapia - leczenie moczem.

 

Główne założenia powyższych terapii będą stopniowo omawiane w kolejnych artykułach.