Muzykoterapia, czyli leczenie muzyką

Kategoria: Terapie naturalne Opublikowano: piątek, 07 czerwiec 2013 Renata Kuroczycka

O ogromnym znaczeniu dźwięku w przyrodzie wiadomo od dawna – odpowiednio dobranym tonem można wywołać migrenę lub skutecznie ogłuszyć, specyficzne wibracje dźwiękowe potrafią też doprowadzić do pękania szkła, a nawet naruszenia struktury skał czy konstrukcji dużych budowli itp.


   Dźwięki posiadają silny wpływ na organizm człowieka, są swoistym katalizatorem wielu przeżyć duchowych. Zbadano doświadczalnie, iż słuchanie właściwie dobranej muzyki wywołuje różne nastroje i stany emocjonalne, np. depresję, agresję czy euforię. Już plemienni szamani wykorzystywali miarowe uderzenia w bębenek, aby wprawić się w trans. Dzisiaj podobny efekt wywołują rytmy techno. Wiadomo również, że ostra, agresywna muzyka podczas jazdy samochodem bardzo często jest przyczyną nadmiernej brawury kierowców, zaś słuchanie utworów muzyki klasycznej albo epickiej może prowadzić do stanu uniesienia duchowego. Osoby wrażliwe na muzykę odczuwają ją wręcz fizycznie: mają przyspieszone bicie serca, „stają im włoski" na rękach, przez ciało przechodzą „ciarki" itd.

    Przemyślany dobór repertuaru muzycznego może poprawić stan zdrowia u osób z problemami fizycznymi: rozluźnić mięśnie, uspokoić oddech i puls, rozładować napięcie wewnętrzne, polepszyć ogólne samopoczucie. W przypadku osób z zaburzeniami emocjonalnymi muzyka pozwala im dotrzeć do głęboko ukrytych konfliktów psychicznych, aktywizuje tłumione emocje, pomaga zwizualizować (unaocznić) i nazwać problem.
      Muzykoterapia jest dla wszystkich, bez względu na stopień muzykalności i rodzaj schorzenia. Zwykle zaleca się stosowanie muzyki relaksacyjnej i wyciszającej – powodującej przyjemne uczucie odprężenia i rozmarzenia, wprowadzającej w stan półjawy-półsnu. Doskonale sprawdza się tutaj muzyka klasyczna oraz tzw. „muzyka medytacyjna". Każdy człowiek ma jednak inne preferencje muzyczne i jeśli ktoś stwierdzi, że najlepiej działa na niego melodia do bajki o Koziołku Matołku, to powinien zawierzyć swojej intuicji.
   W Polsce dostępne są usługi certyfikowanych muzykoterapeutów, zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Muzykoterapeutów.