Adres e-mail, skrzynka e-mail, poczta elektroniczna

Kategoria: ABC Internetu Opublikowano: poniedziałek, 24 październik 2011 Tomasz Zaloudik

W celu omówienie tego zagadnienia posłużymy się pewnym porównaniem. Przyjmijmy, że jesteśmy na wakacjach i chcemy znajomemu opisać przygody, które nam się przytrafiły oraz przesłać kilka zdjęć. Tak więc na kartce papieru opisujemy wszystko, bierzemy kopertę i wkładamy do niej list oraz wspomniane wcześniej zdjęcia.

Następnie na kopercie wpisujemy dwie ważne informacje, a mianowicie: do kogo adresowany jest list oraz kto jest jego nadawcą. Idziemy na pocztę i nadajemy naszą przesyłkę. Jakiś czas później znajomy otrzyma wszystkie te informacje. Właśnie tradycyjny list był podstawą stworzenia jednego z systemów wymiany informacji w sieci Internet. System ten nazywa się wiadomościami e-mail lub pocztą elektroniczną. Z naszego punku widzenia podstawą tego systemu są adresy e-mail, czyli ciągi znaków w postaci Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Taki ciąg znaków oznacza nazwę skrzynki pocztowej i jest odpowiednikiem adresu nadawcy lub odbiorcy wpisywanego na kopercie w tradycyjnej poczcie. Podobnie jak nasz adres zamieszkania jednoznacznie identyfikuje miejsce dokąd listonosz powinien przynieść list, tak adres e-mail jednoznacznie identyfikuje skrzynkę e-mail, a więc i osobę. W całej sieci Internet może istnieć tylko jeden adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Aby móc zacząć korzystać z systemu poczty elektronicznej musimy założyć swoje własne konto na serwerze pocztowym. Proces ten możemy porównać do meldowania się w Urzędzie Miasta. Zakładając konto musimy zaproponować adres e-mail oraz hasło do tego konta. Jak już wiemy adres musi być jednoznaczny, więc system sprawdzi czy nasza propozycja spełnia ten warunek. Obie informacje, to znaczy adres e-mail i hasło pozwalają na odczytywanie zawartości skrzynki. O ile adres e-mail jest jawny, bo przecież znajomi też wiedzą gdzie mieszkamy, o tyle hasło powinniśmy zachować dla siebie. Trzymając się analogii do tradycyjnej poczty, hasło można porównać do kluczyka otwierającego skrzynkę na listy przy naszych drzwiach. Można również wywnioskować, że zapomnienie hasła jest tym samym co zgubienie klucza, a podanie hasła komuś obcemu jest porównywalne do wręczenia mu kluczy.

Sposób zakładania i obsługi kont e-mail jest uzależniony od systemu znajdującego się na serwerze pocztowym i jest to temat na osobny artykuł, więc omówienie go odłóżmy na inną okazję.