Przeglądarka a wyszukiwarka

Kategoria: ABC Internetu Opublikowano: niedziela, 04 grudzień 2011 Tomasz Zaloudik

Bardzo często zdarza się nam w prasie czy telewizji słyszeć słowa przeglądarka oraz wyszukiwarka. Nie każdy z nas zna jednak zna różnicę między tymi dwoma pojęciami. Spróbujmy pokrótce przedstawić co kryje się za tymi zwrotami tak byśmy mogli poprawnie ich używać na co dzień.

Przeglądarka

Jest to pojęcie bardzo często mylone z wyszukiwarką. Otóż przeglądarka jest to program komputerowy pozwalający na przeglądanie stron internetowych. Do najpopularniejszych przeglądarek należą: Firefox, Internet Explorer, Chrome, Opera. Pomimo różnic w wyglądzie wszystkie one posiadają kilka wspólnych cech:

  • miejsce na wpisanie adresu strony internetowej. Najczęściej jest to wąskie pole tekstowe w górnej części okna programu,
  • obszar, w którym wyświetlana jest zawartość strony internetowej,
  • menu pozwalające na wykonanie podstawowych operacji. Kształt i forma menu jest uzależniona od tego którą z przeglądarek uruchomimy,
  • pomimo przeróżnych form, w każdej z przeglądarek jest miejsce pozwalające na zapisanie adresów z których najczęściej korzystamy. Miejsce to z reguły nazywa się „Ulubione” lub „Zakładki”
  • podobnie jak w przypadku „Zakładek” formy i umiejscowienie jest różne jednak w każdej z przeglądarek jest miejsce pozwalające na przejrzenie ostatnio odwiedzanych stron. Najczęściej nazywa się ono „Historia”

Wyszukiwarka

Jest to pojęcie bardzo często mylone z przeglądarką. Wyjaśnijmy więc, że wyszukiwarka jest to strona internetowa pozwalająca na przeszukiwanie zasobów internetowych pod kątem wpisanych słów kluczowych. Najpopularniejszą wyszukiwarką w Polsce jest Google (około 95% zapytań kierowanych jest właśnie do niej). Podstawą działania systemu wyszukiwarki jest algorytm sortujący wszystkie strony internetowe zależnie od otrzymanego zapytania. Poprzez określenie „wszystkie strony” należy rozumieć te strony które zostały zbadane przez system wyszukiwarki.
Strony wyszukiwarek posiadają dwa najistotniejsze z punktu widzenia użytkownika elementy:

  • pole tekstowe, do którego wpisujemy poszukiwane hasło
  • przycisk „Szukaj” (często oznaczony symbolem lupki) pozwalający na wysłanie naszego zapytania do systemu wyszukiwarki

Po zadaniu wyszukiwarce pytania otrzymamy w odpowiedzi listę stron, które wg algorytmu najlepiej opisują hasło.

Wyszukiwarki uczą się często zadawanych pytań i jeśli nasze zapytanie będzie podobne do innego, które zwraca znacznie więcej wyników, zostanie nam to zasugerowane. W związku z tym, gdy wpiszemy hasło „rzaba” system zwróci pewne wyniki, lecz poda również sugestię „Czy chodziło Ci o: żaba”.

Poszukiwane hasło nie musi być pojedynczym wyrazem. Może ono być zlepkiem kilku słów, np.: nordic walking kije cena. System wyszukiwarki zwróci adresy stron, które będą powiązane tematycznie z tymi czterem słowami.

Może zdarzyć się, że będziemy poszukiwali autora cytatu. Po jego wpisaniu do wyszukiwarki i wysłaniu zapytania otrzymamy wyniki, które będą związane ze słowami cytatu, ale słowa te będą rozrzucone po całej stronie. Jednak żadna ze stronie nie będzie zwierała naszego cytatu w całości. W takiej sytuacji powinniśmy, wpisując cytat, umieścić go w cudzysłowiu. Różnica będzie taka, że system wyszukiwarki zwróci jedynie strony, na których słowa naszego cytatu będą znajdowały się obok siebie.