QWERTY - klawiatura komputera

Kategoria: ABC Internetu Opublikowano: piątek, 22 czerwiec 2012 Renata Kuroczycka

QWERTY to popularna nazwa komputerowej klawiatury, znana niemal na całym świecie. Ten tajemniczy wyraz nie pochodzi z żadnego języka, został stworzony sztucznie. Jest to po prostu ciąg sześciu pierwszych liter na klawiaturze (górny rząd od lewej strony).

Układ wszystkich znaków pisarskich został starannie przemyślany, jeszcze za czasów tradycyjnych maszyn do pisania. Początkowo litery na poszczególnych klawiszach były rozmieszczane dość przypadkowo, najczęściej zgodnie z kolejnością alfabetu.

W XIX wieku matematyk, Christopher Sholes, uważnie przeanalizował angielską pisownię i doszedł do wniosku, że jednych liter używa się częściej niż innych. Postanowił więc najczęściej używane litery oddzielić od siebie tymi, które są rzadziej wykorzystywane. Zaproponował zatem własny system rozmieszczenia znaków – właśnie QWERTY i w 1868 r. opatentował swój wynalazek. Okazało się, iż nowe ustawienie liter na klawiaturze jest rzeczywiście bardziej funkcjonalne, toteż obecnie układ ten przyjął się na całym świecie.