Jak wybrać własny filtr do wody?

Kategoria: Ciekawy świat Opublikowano: piątek, 13 luty 2015 Mikołaj Kuroczycki

Filtrowanie wody do picia staje się coraz bardziej popularne. Z racji pojawienia się na rynku dużej ilości środków służących do jej oczyszczania, warto wiedzieć jak takie produkty działają. Łatwiej wówczas wybrać sprzęt, który spełni nasze oczekiwania. 

 

W artykule dotyczącym filtrowania wody Czy wiesz co pijesz? Czyli jak filtrować wodę podaliśmy informacje dlaczego warto oczyszczać wodę oraz opisaliśmy najprostsze metody jej uzdatniania. Wskazaliśmy także na sposoby filtrowania wody za pomocą specjalistycznych filtrów, które umożliwiają bardzo łatwe i szybkie przetworzenie "brudnej cieczy" na zdatną do picia.

 

Współczesne filtry do wody to wysoko wyspecjalizowane urządzenia: oczyszczają wodę nie tylko z osadów i mikrobów, ale także z niebezpiecznych dla zdrowia chemikaliów czy nawet z nieprzyjemnych zapachów! Aby można było usuwać tak wiele zanieczyszczeń, stosuje się metodę filtrowania za pomocą filtra wielowarstwowego. Polega ona na zastosowaniu w urządzeniu wielu różnych wkładów filtrujących naraz. Przy czym każdy z wkładów odpowiada za "odcedzenie" innego typu zanieczyszczenia, np. wkład z węgla aktywnego niweluje z wody chlor, a membrana filtracyjna usuwa wirusy oraz bakterie. Niektóre wkłady filtrujące przeznaczone są do zastosowania w konkretnych warunkach i służą do usuwania wybranych typów zanieczyszczeń.

 

Wraz z rosnącym zainteresowaniem rynku pojajwiają się urządzenia oparte na coraz bardziej zróżnicowanych metodach filtracji wody:

Technologia wymiany jonowej
Opiera się na procesach chemicznych, zachodzących w roztworze. Techgnologię tę stosuje się
 do usuwania z wody rozpuszczonych w niej substancji, w szczególności metali ciężkich (np. Pb2 +, Cd2 +, Cr6 +, AS3 +, itp.). Dzięki takim filtrom nie tylko możemy uniknąć przewlekłych zatruć metalami ciężkimi, ale też skutecznie "zmiękczyć" wodę.

Membrana ultrafiltracyjna z pustych włókien kapilarnych
Istota działania membrany kapilarnej tkwi w jej budowie. Włókna membranowe (kapilary) mają postać rurek. W ściankach kapilary wydrążone są kanaliki, których średnica zmniejsza się od zewnątrz do środka włókna. Większe cząstki zanieczyszczeń zatrzymywane są na zewnętrznej powierzchni kapilary, natomiast mniejsze przepływają w głąb kanalików do momentu napotkania mniejszych porów. W wyniku tego procesu otrzymujemy czystą wodę, pozbawioną nie tylko zanieczyszczeń mechanicznych, ale także bakterii, grzybów oraz wirusów i innych patogenów.

Filtrowanie za pomocą filtra ceramicznego

Metoda oparta na zasadzie podobnej do kapilar. Zamiast membrany stosowany jest wkład ceramiczny z mikroporami, których średnica jest na tyle duża, że przepuszcza cząstki wody, ale też na tyle mała, żeby nie przepuścić bakterii czy wirusów. Dzięki wysokiej precyzji filtracji wkładu ceramicznego ("odcedzane"są wszystkie cząstki powyżej rozmiaru 0,1/0,2 mikrona) filtry te skutecznie eliminują z wody szkodliwe substancje i organizmy np. bakterie, wirusy, cysty, algi, pasożyty, zarodniki, osady organiczne itp. Niektóre wkłady ceramiczne są nawet w stanie zredukować ilość cząstek radioaktywnych w wodzie.

Węgiel aktywny

Usuwa pozostałości chloru, poprawia smak i zapach filtrowanej wody, pozwala na uniknięcie substancji rakotwórczych, takich jak trihalometan, chamuje i eliminuje wzrost oraz reprodukcję mikroorga-nizmów.

Oczyszczanie wody z wykorzystaniem źródła światła UV

Ciekawa metoda filtracji za pomocą lampy (zwykle kwarcowej). Urządzenie zamontowane jest w taki sposób, aby przepływająca woda była wystawiona na działanie promieni UVC. Szkodliwe mikroby wchłaniają promienie, co powoduje zniszczenie ich struktury DNA. Komórka np. wirusa zostaje "wysterylizowana" i nie może się już dalej reprodukować, czyli nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia.

 

We współczesnych filtrach można czasem spotkać wkłady działające w oparciu  o zasady medycyny naturalnej lub chińskiej, np. wkład bioceramiczny z turmalinu.

Turmalin to rodzaj kamienia półszlachetnego, posiadający dużą zawartość jonów, który w naturalny sposób potrafi emitować dalekie promieniowanie podczerwone. Kamień ten jest jednym ze składników leków medycyny naturalnej, mających za zadanie eliminować z organizmu toksyny i wchodzić w reakcje z płynami ciała dzięki dalekiemu promieniowaniu podczerwonemu FIR. Turmalin wprawia w drgania cząsteczki wody, wpływając korzystnie na przyswajanie tlenu, poprawę metabolizmu, regenerację organizmu oraz usuwanie toksyn.

 

JAK POPRAWNiE UŻYTKOWAĆ FILTRY DO WODY

Każdy z opisywanych powyżej wkładów filtracyjnych działa skutecznie tylko wtedy, gdy jest należycie użytkowany i konserwowany.

  • Prawie każdy wkład filtrujący posiada swoją datę ważności oraz określoną wydajność, po której musi zostać wymieniony na nowy.

Dokładne dane na temat maksymalnej żywotności oraz wydajności poszczególnych filtrów znacząco różnią się między sobą i należy je sprawdzić w specyfikacji filtra podanej przez producenta.

Powinniśmy także pamiętać, że w filtrach działających w oparciu o różne wkłady, żywotność poszczególnych elementów może się od siebie różnić. Przykładowo w filtrze oczyszczającym wodę za pomocą dwóch wkładów - węglowego i ceramicznego, częściej trzeba będzie wymieniać wkład węglowy (mający wydajność ok 50-100L filtrowanej wody), niż ceramiczny, który może mieć wydajność sięgającą nawet 50000L!

Niektóre firmy projektują filtry tak, że nawet jeśli jeden wkład przekroczy dopuszczalne limity używania, to filtr nadal będzie działał, pracując na drugim, sprawnym wkładzie.

  • Uszkodzone mechanicznie wkłady trzeba natychmiast wymienić.

Wkłady z pęknięciami, ukruszeniami bądź złamaniami absolutnie nie nadają się do użytku i powodują całkowitą niesprawność filtra. Trzeba je jak najszybciej wymienić.

  • Wkłady filtrujące należy co jakiś czas poddawać zabiegom konserwacyjnym.

Aby filtr działał poprawnie, musi być co jakiś czas konserwowany. Dokładny sposób konserwacji, w większości wypadków, jest opisany w instrukcji obsługi, dołączanej przez producenta urządzenia.

 

Niektóre filtry wody przeznaczone są do usuwania konkretnych zanieczyszczeń. Jeśli przebywamy w specyficznych warunkach i zależy nam na oczyszczeniu wody z określonych substancji, trzeba wybrać sprzęt, który jest przygotowany do tego typu "zadań specjalnych". Większość producentów filtrów stara się jednak, aby ich urządzenia były jak najbardziej uniwersalne i zdante do używania niezależnie od warunków, a przy tym miały odpowiednio długi okres przydatności.

 

Autor: Mikołaj Kuroczycki