"Misie" w naturze

Kategoria: Szerokie horyzonty Opublikowano: piątek, 23 listopad 2012 Renata Kuroczycka

Ukochany przez wszystkie maluchy miś pluszowy, przytulanka do snu, nieodłączny towarzysz dziecięcych zabaw, jest "domowym kuzynem" dużych, prawdziwych niedźwiedzi. Istnieją też dzikie misie, które rzeczywiście przypominają "pluszaka", choć wcale nie są niedźwiedziami!

Czytaj więcej: "Misie" w naturze

Autobus - to brzmi dumnie!

Kategoria: Szerokie horyzonty Opublikowano: wtorek, 03 grudzień 2013 Mikołaj Kuroczycki

Autobus nie jest tylko zwykłym środkiem lokomocji, to swoisty „wehikuł czasu", dzięki któremu można prześledzić historię motoryzacji oraz etapy rozwoju publicznego transportu drogowego.

Czytaj więcej: Autobus - to brzmi dumnie!

Co kształtuje krajobraz Ziemi

Kategoria: Szerokie horyzonty Opublikowano: piątek, 30 listopad 2012 Renata Kuroczycka

Pejzaż naszej planety uległa ciągłym zmianom. Nauka o formach rzeźby powierzchni Ziemi oraz procesach, które ją tworzą i przekształcają nazywana jest geomorfologią. Ta szeroka gałąź wiedzy zajmuje się opisem (morfografia), pomiarem (morfometria), genezą (morfogeneza) oraz wiekiem (morfochronologia) wszystkich naturalnych form, tworzących wierzchnią skorupę planety. Geomorfologia jest nauką interdyscyplinarną, łączącą wiadomości zarówno z nauk geograficznych, jak i geologicznych.

Czytaj więcej: Co kształtuje krajobraz Ziemi

Chirurg z powołania, czyli ciekawostka z historii medycyny

Kategoria: Szerokie horyzonty Opublikowano: piątek, 05 wrzesień 2014 Renata Kuroczycka

W średniowieczu praca chirurga polegała głównie na obcinaniu chorych kończyn. Znieczulenia nie znano, więc zabiegi z reguły odbywały się „na żywca", przy czym pacjenta przywiązywano do specjalnego stelaża, aby nie mógł się ruszać podczas operacji.

Czytaj więcej: Chirurg z powołania, czyli ciekawostka z historii medycyny

Co to jest rzeka, las i góra

Kategoria: Szerokie horyzonty Opublikowano: piątek, 19 kwiecień 2013 Renata Kuroczycka

Strome szczyty górskie, malownicze wstęgi rzek i różnokolorowe jesienne połacie lasów bywają natchnieniem oraz inspiracją dla malarzy, a także fotografików. A przecież wszystkie te piękne pejzaże są dziełem natury, która działa według ściśle określonych praw natury. Z punktu widzenia biologa czy geografa każdy – nawet najbardziej niezwykły krajobraz – to po prostu specyficzna forma natury, którą można opisać i sklasyfikować.

Czytaj więcej: Co to jest rzeka, las i góra

Podkategorie

  • Galeria ciekawych postaci

    Historia ludzkości zna wiele osób z tzw. „barwnym życiorysem”. Są to ludzie, którzy zostali zapamiętani przez potomnych ze względu na niebanalne koleje swojego losu lub własną niezwykłą charyzmę. Obok postaci realnie istniejących, znamy także bohaterów literackich oraz mitologicznych, którzy na stałe weszli do naszej kultury i traktowani są niemal na równi z „prawdziwymi” ludźmi.

  • Militaria – co warto wiedzieć

    Ciekawe informacje z zakresu historycznej i współczesnej militarystyki. Przystępne opisy dawnego oraz najnowocześniejszego sprzętu wojskowego. Interesujące wiadomości dotyczące rozwoju, a także przyszłości przemysłu zbrojeniowego.

  • Wszystko o...

    Zbiór informacji o przeróżnych rzeczach i zjawiskach jakie nas otaczają

  • Przygoda z Historią