Prawo i finanse

Dział podaje podstawowe informacje prawne oraz finansowe, przydatne dla osób w wieku przedemerytalnym i emerytalnym (np. sposób naliczania emerytury, zasady darowizny na rzecz dzieci czy wnuków, sporządzanie testamentu itp.).

Abonament RTV

Kategoria: Prawo i finanse Opublikowano: piątek, 23 maj 2014 Renata Kuroczycka

Podstawowe informacje na temat, kto ma obowiązek płacić abonament radiowo-telewizyjny, kto jest z niego zwolniony oraz co grozi za jego niezapłacenie.

Czytaj więcej: Abonament RTV

Obywatelstwo polskie

Kategoria: Prawo i finanse Opublikowano: poniedziałek, 25 marzec 2013 Renata Kuroczycka

Podstawowe informacje o posiadaniu, warunkach nabycia oraz utracie obywatelstwa polskiego, a także zasady podwójnego obywatelstwa i przywileje obywatelstwa unijnego.

Czytaj więcej: Obywatelstwo polskie

Kto ma prawo nas legitymować

Kategoria: Prawo i finanse Opublikowano: poniedziałek, 16 lipiec 2012 Renata Kuroczycka

Prawo do legitymowania osób "w celu ustalenia ich tożsamości" mają w ramach wykonywanych zadań przedstawiciele organów państwa, które są do tego upoważnione przez odpowiednie ustawy. W polskim prawie nikt nie może być legitymowany bez uzasadnionego powodu.

Czytaj więcej: Kto ma prawo nas legitymować

Dostałem mandat - co robić?

Kategoria: Prawo i finanse Opublikowano: środa, 16 maj 2012 Renata Kuroczycka

Mandaty wystawia policja, straż miejska i gminna, straż leśna oraz rybacka, sokiści, strażacy, a w szczególnych przypadkach Państwowa Inspekcja Handlowa, Sanepid czy Inspekcja Pracy. Każdemu może się zdarzyć, że zostanie ukarany jednym z ww. mandatów. Jak należy wtedy postąpić?

Czytaj więcej: Dostałem mandat - co robić?

Podatki od spadków

Kategoria: Prawo i finanse Opublikowano: piątek, 02 marzec 2012 Renata Kuroczycka

W Polsce każdy uzyskany przez podatnika przychód podlega opodatkowaniu, w tym również spadek. Są jednak wyjątki od tej zasady. 

Czytaj więcej: Podatki od spadków