DON CAMILLO, Guareschi

Kategoria: Dobra książka Opublikowano: poniedziałek, 28 styczeń 2013 Renata Kuroczycka

Recenzja książki. Seria niewielkich rozmiarowo książeczek, zawierających opowiadania, których bohaterem jest włoski ksiądz – don Camillo. Kapłan jest wielki, silny oraz dosyć choleryczny; przy tym ma kryształowo uczciwy charakter i złote serce.

Duchowny z zaangażowaniem prowadzi prowincjonalną parafię, starając się sprostać wymogom duszpasterza na wiejskich terenach, zdominowanych przez partię komunistyczną. Akcja opowiadań rozgrywa się we Włoszech, przypada na wczesne lata powojenne i ciągnie się mniej więcej do lat 60-tych XX wieku. Fabuła większości utworów opiera się na zabawnych perypetiach księdza, usiłującego pogodzić swoją posługę kapłańską z wymogami życia pod rządami komunistów. Pomimo żartobliwej fabuły, autor przedstawia realne, czasem bardzo poważne problemy ludzi zamieszkujących głęboką, rozpaloną słońcem prowincję, na której tradycja zderza się z nowoczesnością. 

 

Kapitalna, pełna ciepłego humoru publikacja, w sam raz na ponure, szare wieczory i skuteczny lek na poprawę kiepskiego nastroju. Prosty język, lekka narracja.
Tytuły tomów: Mały światek don Camilla, Don Camillo i jego trzódka, Towarzysz don Camillo, Don Camillo i ludzkie kłopoty, Don Camillo i dzisiejsza młodzież, Wiosna don Camilla, Lato don Camilla, Jesień don Camilla, Zima don Camilla.
Komplet książek jest własnością recenzenta, który traktuje je jak „święte kości” i nikomu nie pożycza, aby przypadkiem nie zmieniły właściciela.

 

Autor: Guareschi,

Wydawca: Palabra,

Ilość tomów: 9,

Rok wydania: 1993-96