PODRÓŻE Z CHARLEYEM, John Steinbeck

Kategoria: Dobra książka Opublikowano: piątek, 26 kwiecień 2013 Renata Kuroczycka

Recenzja książki. Podtytuł powieści W poszukiwaniu Ameryki w pełni odzwierciedla jej treść. Autor zamawia specjalnie wyposażoną ciężarówkę-campera i rusza w objazd po kilku stanach USA.

Obserwuje zachowania ludzi, wypytuje o poglądy na życie i politykę, wyłapuje zmiany społeczne oraz cywilizacyjne, jakie zaszły w kraju od czasu jego młodości. Spotyka się z przypadkowymi podróżnymi, nocuje w przydrożnych zajazdach lub ciężarówce, żywi się w mijanych barach albo gotuje sobie sam. Wszędzie, podczas całej drogi towarzyszy autorowi jego pudel – Charley (stąd tytuł).

Książka uznawana jest za jedną z najwybitniejszych „powieści drogi". Obliczony przez krytyków literackich łączny czas wyprawy określa się na 75 dni, a długość trasy, którą przebył autor wynosi ok. 16 tys. kilometrów.
       Steinbecka nie trzeba zachwalać. Każdy, kto zna jego utwory wie, że to pisarz najwyższej klasy. Potrafi zajmująco pisać nawet o najzwyklejszych, codziennych sprawach. Tę książkę również czyta się z satysfakcją, a trafne i zabawne opisy tylko zwiększają przyjemność lektury.

    Uczciwość recenzencka nakazuje dodać, iż ostatnimi czasy pojawiły się wątpliwości, co do autentyczności zdarzeń przedstawionych w powieści. Wyruszywszy w roku 1962 w swój objazd Ameryki, autor był już poważnie chory (zmarł w 1968). Prawdopodobnie nie mógł tak beztrosko podróżować ani spać pod gołym niebem, jak to opisuje. Badacze podejrzewają (i ponoć są na to poważne dowody), że większość noclegów spędzał jednak w hotelach, a jego towarzyszem nie był jedynie pies, lecz przynajmniej przez połowę wyprawy także i żona. Niektóre zdarzenia zostały podobno w ogóle wymyślone, a inne mocno podbarwione. Jeśli tak jest istotnie, rodzi się pytanie: czy fikcja literacka wbudowana w ten utwór obniża jego wartość, czy stanowi dodatkowy dowód na pisarską genialność Steinbecka?

Wydawca: Kantor Wydawniczy SAWW
Rok wydania: 1991
Przekład: Bronisław Zieliński
Ilość stron: 268