TAJEMNICA BIAŁEGO POKOJU, Marta Tomaszewska

Kategoria: Dobra książka Opublikowano: środa, 10 lipiec 2013 Renata Kuroczycka

Recenzja książki. Powieść o młodej ambitnej lekarce-naukowcu, samotnie wychowującej trójkę zaradnych i czasem zbyt inteligentnych dzieci. Bohaterka stale boryka się z problemami mieszkaniowymi. Niespodziewanie dziedziczy dom, który jak się okazuje ma swoją tajemnicę.

Akcja rozgrywa się w Warszawie w latach 70-tych ubiegłego wieku. Fabuła koncentruje się wokół rozwikłania sekretu domu oraz na życiu prywatnym rodziny głównej bohaterki, w którym całkiem sporo się dzieje. Pomimo stałych prób naukowo-logicznego zorganizowania codzienności, rodzina ciągle funkcjonuje nieco po wariacku. A jeszcze trafia się im ten zagadkowy spadek... Przy tym okazuje się, że wraz z domem dziedziczą także bardzo specyficzny "żywy dodatek"...

 

Powieść nieco już zapomniana, lecz jak najbardziej warta przywrócenia do czytelniczego obiegu. Pełna ciepła i życiowego humoru, barwnym językiem opowiada historię świetnie osadzoną w przedstawionych realiach społecznych. Książka nie ma nic wspólnego z kryminałem, nie ma w niej żadnych zwłok ani tragicznych wydarzeń. Opisuje normalne życie, obfitujące w wiele zabawnych sytuacji, a bohaterowie mają swoje wady i zalety. Adresowana jest głównie do kobiet i może stanowić fajny prezent dla młodej dziewczyny, która lubi czytać. Niestety, dostępna w zasadzie tylko w antykwariatach lub na aukcjach internetowych.

 

Wydawnictwo: Śląsk

Rok wydania: 1977, 1986

Ilośc stron: 336