Dział prezentuje różnorodne aspekty związane z szeroko rozumianym „duchowym wzrastaniem”. Rozwój osobowy zakłada świadome dążenie człowieka, aby coraz więcej widzieć, coraz lepiej rozumieć i coraz głębiej czuć. Celem ostatecznym jest zintegrowanie osobowości, czyli osiągnięcie wewnętrznej harmonii.

Jak się nie zestarzeć

Kategoria: Rozwój osobowy Opublikowano: czwartek, 22 styczeń 2015 Renata Kuroczycka

Wielu 30-latków ma psychikę staruszków, którym nic się nie chce i ze wszystkiego są niezadowoleni. Bywa także na odwrót: spotyka się osoby 90-letnie o szerokich horyzontach i otwartym umyśle, z poczuciem humoru traktujące uciążliwości swojego wieku. Jak to się dzieje, że niektórzy ludzie wraz z wiekiem dojrzewają niczym piękny owoc, a inni tylko się starzeją...

Czytaj więcej: Jak się nie zestarzeć

Romanse mężczyzny w średnim wieku

Kategoria: Rozwój osobowy Opublikowano: poniedziałek, 22 kwiecień 2013 Renata Kuroczycka

Anegdotycznie można powiedzieć, że kobiety przeżywają kryzys wieku średniego pomiędzy 30-tką a 50-tką, mężczyźni zaś zaczynają przechodzić swój kryzys około 40-tki i trwa on do końca ich życia.

Czytaj więcej: Romanse mężczyzny w średnim wieku

Od mitologii do filozofii

Kategoria: Rozwój osobowy Opublikowano: środa, 26 wrzesień 2012 Renata Kuroczycka

Filozofia jako nauka narodziła się Grecji, ale jej początki są dużo starsze. Myśl filozoficzna powstała wraz pierwszymi pytaniami człowieka: skąd się wziął świat, co jest przyczyną naszego istnienia i jaki sens ma ludzkie życie.

Czytaj więcej: Od mitologii do filozofii

Nasze życie zależy od nas

Kategoria: Rozwój osobowy Opublikowano: piątek, 05 kwiecień 2013 Renata Kuroczycka

Każdy z nas chciałby mieć satysfakcję z życia, jednak większość ludzi nie potrafi wykorzystać swojego potencjału. Tymczasem mamy ogromne możliwości, choć bardzo rzadko zdajemy sobie z tego sprawę. Zupełnie nie widzimy, ile zależy od naszych własnych decyzji. Mamy wrażenie, że to los zwykle decyduje za nas. Bardzo się w tym względzie mylimy.

Czytaj więcej: Nasze życie zależy od nas

Życie ze stresem

Kategoria: Rozwój osobowy Opublikowano: piątek, 27 kwiecień 2012 Renata Kuroczycka

Najprościej mówiąc stres to zaburzenie dobrego samopoczucia i równowagi wewnętrznej spowodowane jakimś określonym czynnikiem, wywołującym napięcie i silne emocje. Jako gatunek homo sapiens posiadamy podobną psychikę, toteż można wyodrębnić konkretne sytuacje stresowe, wspólne dla większości ludzi.

Czytaj więcej: Życie ze stresem