Sposoby podawania potraw

Kategoria: Styl życia Opublikowano: piątek, 06 lipiec 2012 Renata Kuroczycka
Wydając przyjęcie w domu warto znać sprawdzone sposoby serwowania dań. Odpowiednie podanie posiłków przez gospodarzy świadczy o ich znajomości zasad savoir-vivre'u oraz ogólnym "światowym" wyrobieniu.

Potrawy na półmiskach powinny być nałożone w niewielkich porcjach, a brzegi naczynia dookoła udekorowane surowymi lub gotowanymi warzywami.
Pokrojone plastry pieczeni najlepiej ułożyć po jednej stronie dużego półmiska, zaś drugą stronę przybrać liśćmi sałaty i niewielkimi porcjami potrawki z ugotowanych kolorowych warzyw.
Całe pieczenie cielęce i baranie, a także drób podaje się na podłużnych półmiskach z dodatkiem zielonych gałązek pietruszki, kwiatami wyciętymi z jarzyn lub plasterkami ugotowanych na twardo jajek.
Potrawki owocowo-warzywne  oraz ragout ładnie wyglądają ułożone „w piramidkę” na okrągłym półmisku i obłożone wokół małymi pulpetami, grzankami czy pokrojonymi w dużą kostkę kotletami mielonymi.
Gotowane, krojone warzywa oraz wszelkiego typu sałatki mięsno-warzywne dobrze prezentują się w przezroczystych, wysokich salaterkach.
Ryby powinny być podawane na specjalnych długich półmiskach, ułożone grzbietem do góry. W pyszczek można włożyć gałązkę pietruszki, a brzegi naczynia udekorować jarzynkami lub plasterkami cytryny.
Sery najlepiej prezentują się ułożone na płaskim, przezroczystym półmisku, na wpół owinięte papierem pergaminowym.
Zimne mięsa należy pokroić jak najcieniej i przybrać marynatami lub piklami.
Kotlety efektownie wyglądają podane na dużym, okrągłym półmisku, ułożone wokół piramidki z ziemniaków piure lub potrawki warzywnej.
Masło podajemy całe „w cegiełce” na szklanym talerzyku albo wyciskamy w specjalnej drewnianej formie z ozdobnym ornamentem. Można także „uklepać” masło na półokrągło w malutkiej deserowej salaterce, łyżką lub widelcem, po czym „narysować” na jego powierzchni dekoracyjne wzory.
Owoce doskonale będą się prezentować podane na wysokiej, postumentowej paterze, przybrane świeżymi kwiatami lub w wiklinowym koszu, udekorowane liśćmi winogron.
Pieczywo podaje się w małych wiklinowych półkoszyczkach, wyścielonych serwetką lub na płaskim, grubym "rustykalnym” talerzu.