Makijaż powiększający oczy

Kategoria: Styl życia Opublikowano: środa, 14 sierpień 2013 Renata Kuroczycka

Podstawowe wskazówki, jak wykonać makijaż optycznie powiększający oko, w przypadku gdy jest ono zbyt małe lub pomniejszone przez szkła okularów krótkowidza.

 

Zasady ogólne
a) wybór kosmetyki kolorowej ZAWSZE musi być poprzedzony analizą naszego typu urody, koloru cery i barwy tęczówek. Jedne kolory będą nam pasować, inne nie. Jeśli nie potrafimy ustalić własnego kanonu kolorystycznego, najbezpieczniej postawić na naturalne ciepłe brązy, brzoskwinie i beże,
b) jasne plamy kolorów uwypuklają („wyciągają" na wierzch), ciemne akcentują (lub „cofają"),
c) czarna obwódka (kreska) wokół całego oka daje efekt jego „zamknięcia" i pomniejszenia. W makijażu powiększającym tego typu zabieg jest absolutnie niedopuszczalny,
d) wewnętrzne kąciki oczu (przy nosie) powinny być rozjaśnione (kredką, cieniem), zewnętrzne (przy skroni) – przyciemnione,
e) kolory cieni: przede wszystkim pastelowe, lekko połyskujące (perłowe lub satynowe),
f) kolory kredek: głównie brązowe, niebieskie (granatowe), ciemno zielone, fioletowe i grafitowe. Lepiej unikać czarnego, jest zbyt agresywny dla małych oczu.
g) kolory tuszu: czarny, brązowy, granatowy, ciemno zielony – w zależności od typu urody,
h) korektor pod oczy – tylko jeśli istnieje potrzeba zamaskowania cieni. Jeżeli nie – lepiej z niego zrezygnować, aby niepotrzebnie nie obciążał delikatniej skóry pod oczami.

 

Co warto kupić
Nie trzeba posiadać dużej kolekcji akcesoriów kosmetycznych, aby wykonać elegancki, profesjonalny makijaż oczu. Po co niepotrzebnie wydawać pieniądze i wypychać kosmetyczkę kolejnymi „upiększaczami". Lepiej zainwestować w minimum przyborów, za to wysokiej jakości. Zyska na tym nasz portfel i nasz wygląd (dobrej klasy produkty są praktyczne w użytkowaniu, mają większą trwałość i dają lepszy efekt wizualny).
Tak naprawdę potrzebne są:
- dwa pędzelki - miękki, lekko zaokrąglony do nanoszenia cieni na powiekę oraz skośnie ścięty do kresek i rozcierania cieni,
- zestaw potrójnych cieni w wybranej kolorystyce - np. jasna wanilia, beż i brąz; błękit, niebieski i granat; jasno różowy, liliowy i fiolet itp.,
- dwie kredki - jasna perłowa (waniliowa, biała lub kremowa) oraz ciemna, podkreślająca swoim kolorem tęczówkę oka,
- tusz do rzęs – kolor dobrany do typu urody,
- szczoteczka z grzebykiem – do rozczesywania rzęs i brwi,
- ołówek do brwi - do jasnych: brązowy, do ciemnych: grafitowy lub czarny.
I to już cały komplet. Nic więcej nie potrzeba. Ponieważ przyborów jest niewiele, tym bardziej warto zwrócić uwagę na ich jakość i jak najprecyzyjniej dobrać je do swojego typu urody.

 

Makijaż oka krok po kroku
1. Korektor pod oczy (jeżeli jest potrzebny). Nanieść punktowo 3-5 kropek i delikatnie lecz starannie rozprowadzić na skórze.
2. Przyjrzeć się swoim oczom. Na pewno są w jakimś stopniu asymetryczne (najczęściej inaczej układają się górne powieki, może też wystąpić asymetria w ułożeniu brwi lub różnica w załamaniach kącików oczu). Makijaż powinien skorygować te wady, co oznacza, że każde oko musi być malowane nieco inaczej. W końcowym efekcie prawidłowo wykonany makijaż ma dawać wrażenie „jednakowych oczu".
3. Najjaśniejszym cieniem pomalować całą powiekę. Cień nanosić zaokrąglonym pędzelkiem, równomiernie od obu kącików aż po brwi. Na granicy z „gołą" skórą rozetrzeć jego kontury, aby „stopił się" z cerą.
4. Namalować kreskę na górnej powiece. Kreskę prowadzić tuż u nasady rzęs. Można pociągnąć ją przez całą powiekę lub zacząć na wysokości źrenicy, albo poza tęczówką i dociągnąć do zewnętrznego kącika oka. Wybór metody zależy od tego, która z nich lepiej powiększy nasze oczy. Aby wybrać właściwie, trzeba spróbować różnych wariantów. Kreska powinna być najgrubsza w zewnętrznym kąciku i leciutko wychodzić do góry poza obręb oka.
5. Pomalować zewnętrze części górnej powieki ciemnym cieniem. Z posiadanego zestawu cieni wybrać średni (lub najciemniejszy) odcień i nanieść go na górne powieki mniej więcej od połowy oka, prowadząc w kierunku skroni. Malować należy przy otwartych oczach, nakładając cień nad linią rzęs i prowadząc stopniowo w dół. Następnie starannie rozetrzeć jego kontury, aby zatrzeć granice pomiędzy nim a poprzednio nałożonym jasnym kolorem. Zwykle powieki obu oczu załamują się nieco inaczej, prawidłowo naniesiony ciemny cień powinien to skorygować i dać wrażenie większej symetrii.
6. Podkreślić dolną powiekę. Najciemniejszym cieniem z zestawu, przy pomocy skośnego pędzelka narysować kreskę na całej dolnej powiece pod rzęsami. Lekko rozetrzeć jej kontury. Jeśli taki zabieg zamknie oko, należy pociągnąć kreskę dopiero od źrenicy na zewnątrz. Jeżeli nawet niepełna kreska wygląda niekorzystnie, warto spróbować jeszcze jednego sposobu: podkreślić dolną powiekę kreską z najjaśniejszego cienia (tego, który został użyty na samym początku). Czasem daje to najlepszy efekt.
7. Zaakcentować zewnętrzne kąciki oczu najciemniejszym cieniem z zestawu, przy pomocy skośnego pędzelka. Niekiedy zabieg ten jest niepotrzebny, zwłaszcza jeśli dobrze wyjdzie górna i dolna kreska.
8. Rozświetlić oczy jasną kredką. Białą lub kremową kredką zaakcentować wewnętrzne kąciki oczu. Można również poprowadzić jasną kreskę na dolnej powiece tuż przy oku nad rzęsami (na tzw. linii wodnej). Taki zabieg daje czasami rewelacyjny efekt, lecz nie każdemu on pasuje.
9. Wytuszować rzęsy. Tusz nanosić na górne rzęsy od zewnątrz ku środkowi, wykonując szczoteczką zygzakowate ruchy. Ten sposób malowania, sprawia, że tusz najpierw osiada na końcówkach włosków, a potem pokrywa je u nasady. Dzięki temu rzęsy nie skleją się ani nie plamią skóry. Jeśli oczy mają kreskę na dolnej powiece, nie trzeba tuszować dolnych rzęs. Jeżeli zaś powieka jest „goła" warto dodać dolnym rzęsom nieco tuszu.
10. Uporządkować brwi. Łuki brwiowe stanowią naturalną ramę dla twarzy. Ich brak czyni buzię płaską i bez wyrazu, a oczy stają się „płytkie" i rozmyte. Miękkim ołówkiem (dobranym kolorystycznie!) malować małe, cienkie kreseczki udające włoski, przy okazji delikatnie modelując linię brwi. Następnie przeczesać je szczoteczką do rzęs lub grzebykiem zgodnie z kierunkiem rośnięcia. W przypadku jasnych brwi zamiast ołówka można użyć cienia do powiek w odpowiedniej tonacji.

 

KAŻDE oko można optycznie powiększyć odpowiednim makijażem. Podane rady są tylko ogólnymi wskazówkami. Mając do dyspozycji podstawowy zestaw akcesoriów kosmetycznych, trzeba wypróbować różne warianty makijażu. W którymś momencie na pewno odkryjemy jaka metoda jest najlepsza dla naszych oczu, aby wyglądały jak najpiękniej.